10 seriálov, ktoré vznikli podľa komiksov

Kedysi boli komiksy len farebnými obrázkami s príbehmi pre deti a mládež. No počas svojej histórie sa neustále vyvíjali a získali si širokú základňu fanúšikov všetkých generácií, ktorí dychtivo hltali obrázkové príbehy. Mnohé komiksy sa dokonca stali predlohou pre úspešné seriály, čo veľké množstvo fanúšikov ani len netuší. Ktoré seriály sú to? Vybrali sme pre teba 10 známych sérií, o ktorých si možno nevedel(a), že ich predlohou bol práve komiks. Poďme sa na ne pozrieť!

10. Riverdale

Ako prvý seriál, ktorý vznikol na základe komiksov, spomenieme Riverdale. Pôvodný príbeh vydalo vydavateľstvo Archie Comics, ktoré už roky prináša zaujímavé série. Čo sa však týka seriálovej adaptácie, príbeh nebol veľmi totožný s komiksom. Zachované boli mená postáv a rovnaké prostredie, no čo sa týka príbehu, tu sa cesty rozchádzajú.

Komiksy boli príbehovo ladené skôr ako zábavný slice-of-life príbeh, pričom seriál je oveľa viac vážny. Seriál je akási mystery teen drama, ktorá sa točí okolo odhaľovania záhad vraždy.

Jednoducho povedané, fanúšik originálu je v šoku. Tón je oveľa iný a dospelejší v seriáli v porovnaní s humorom v komiksoch, ktoré pôsobia úplne nevinne.

Každopádne, seriál získal obrovský úspech, keďže väčšina sledujúcich nepozná predlohu a príbeh bol napínavou drámou z tínedžerského prostredia, čo je v tejto dobe populárny žáner.

Vďaka úspechu seriálu sa však Riverdale dočkal aj komiksových príbehov zasadených do sveta seriálu. Pozrieť si ich môžeš TU.

9. Sabrina the Teenage Witch

Sabrina zo seriálu môže pôsobiť ako zábavná čarodejnica, no jej prvé vystúpenie v komiksoch tak vôbec nevyzeralo. Seriál ju vykreslil ako tínedžerku, ktorá žije nie úplne bežný tínedžerský život s bežnými tínedžerskými dilemami a problémami, avšak v komiksovej predlohe bola postava Sabriny o niečo sebaistejšia a bola ochotná prijať všetky stereotypy spojené s čarodejníctvom.

V komiksoch sa po prvýkrát objavila už v roku 1962 a jej tvorcami sú George Gladir a Dan DeCarlo. Sabrinina popularita viedla k tomu, že postava hosťovala vo viacerých sériách od Archie Comics, získala vlastnú komiksovú sériu a nakoniec aj 2 hrané televízne seriály.

Sabrina v komiksoch bola stvárnená ako moderná čarodejnica, ktorá býva v byte, chodí v normálnom oblečení, hovorí veci sebavedomo a úprimne, teší sa zo zvláštností, ktoré prináša čarodejnícky život a chodí do čarodejníckej školy. Na druhej strane seriál ju vykreslil skôr ako tínedžerku, ktorá chce mať bežný tínedžerský život, chodí do normálnej školy a zároveň má aj svoj čarodejnícky život.

8. DuckTales

Verte či neverte, obľúbený detský kreslený seriál DuckTales, po slovensky Káčerovo, vznikol na základe komiksov. Strýko Držgroš a jeho traja synovci nepochádzajú z kreslených filmov s Mickey Mouseom, ale ich otcom je komiksový tvorca Carl Banks, ktorý tvoril Disney komiksy a vymýšľal príbehy o lakomom miliardárovi a troch zvedavých káčatkách.

Práve niektoré z týchto komiksových príbehov sa dostali na televízne obrazovky v 80. rokoch v rámci seriálu DuckTales, ktorý prišiel s jednou z najzapamätateľnejších úvodných skladieb. Práve úvodná znelka a príbehy zamerané na objavovanie zabezpečili, že seriál sa stal fenoménom, a práve tieto prvky zostali zachované aj v neskoršom reboote z roku 2017, ktorý bol poňatý o niečo modernejšie.

Komiksy o malých káčeroch a ich lakomom strýkovi nájdeš na tomto odkaze.

7. Preacher

Seriál Preacher vznikol na motívy rovnomenného komiksu Gartha Ennisa a Stevea Dillona a rozpráva príbeh kňaza Jesseho Custera, ktorého v seriáli stvárnil Dominic Cooper. Sledujeme osud kňaza, ktorého posadla sila zvaná Genesis, vďaka ktorej dokáže ovládať druhých, a následne sa vydáva na cestu za Bohom naprieč Amerikou spolu so svojou bývalou priateľkou Tulip a upírom Cassidym.

Príbeh seriálu sa viac-menej zhoduje s udalosťami komiksu, avšak k nejakým zmenám predsalen došlo, ako to už obvykle býva. Zmeny nastali hlavne pri niektorých udalostiach, vo vykreslení postáv a tiež v závere príbehu.

Každopádne, Preacher je seriálom, ktorý vyvoláva zmiešané dojmy a rozhodne nie je pre každého, no aj napriek tomu dosiahol obrovský úspech.

Preacher komiksy sú dostupné v češtine aj angličtine a pozrieť si ich môžeš TU.

6. Locke & Key

Locke & Key je seriál, ktorý kombinuje prvky nadprirodzeného hororu a fantasy drámy. Vznikol na motívy rovnomenného komiksu, ktorého autorom je Joe Hill, syn majstra hororu Stephena Kinga.

Po vražde Rendella Lockeho sa jeho rodina sťahuje do rodinného domu zosnulého - Keyhouse - v ktorom čoskoro deti objavujú záhadné kľúče. Tieto kľúče, za ktorými stojí démonická entita, majú magické schopnosti a otvárajú rôzne dvere. Rozohráva sa tak boj o kľúče, ktoré chce démonická entita využiť na svoje zlé účely.

V seriáli sa vyskytujú prvky ako alternatívne dimenzie a fantastické tvory a na svoje si prídu fanúšikovia seriálu His Dark Materials.

Príbeh je verným spracovaním komiksového príbehu s malými odlišnosťami, no fanúšikovia vyzdvihujú hlavne komiksy, ktoré sa podrobnejšie venovali príbehu rodiny Locke a vysvetlili viacero súvislostí, ktoré zo seriálu nie sú až také zrejmé.

Komiksy Locke and Key od Joea Hilla nájdeš na tomto odkaze.

5. Umbrella Academy

Seriál Umbrella Academy sa stal hitom už od momentu premiéry na Netflixe. Ide o príbeh, ktorý sa točí okolo superhrdinov, no nie tak, ako by si čakal(a). Príbeh je zameraný na skupinu jednotlivcov, ktorí sa narodili v ten istý deň nečakane matkám bez akýchkoľvek príznakov tehotenstva.

Sedem takýchto detí pod svoje krídla vezme Sir Reginald Hargreeves a vytvorí tím superhrdinov zvaných Umbrella Academy, ktorý je zároveň jednou dysfunkčnou rodinou. Súrodenci, pokiaľ ich tak môžeme nazvať, budú musieť odvrátiť apokalypsu, ktorá má nastať v budúcnosti. Pred touto udalosťou ich varuje ich brat Number Five, ktorý sa práve z budúcnosti vrátil.

Prvá séria sa držala komiksového príbehu, no v ďalších epizódach môžeme pozorovať viaceré rozdiely. Čo sa týka postáv, komiksové sa mierne líšia od seriálových, a to hlavne v oblasti vzťahov, schopností a podobne. Komiksový príbeh je o niečo viac zvláštny, a preto sa oplatí prečítať každému, kto si zamiloval seriál.

Ak ťa zaujal seriál a rád(a) by si si prečítal(a) aj komiksy, nájdeš ich TU.

4. Lucifer

Lucifer je úspešný seriál založený na rovnomennom komikse, ktorý rozpráva príbeh padlého anjela Lucifera Morningstara. Luciferovi sa zunovalo byť vládcom pekla a rozhodne sa odísť na dôchodok, ktorý strávi v Los Angeles. Keď sa v jeho klube stane vražda, je vtiahnutý do sveta policajných vyšetrovaní a stretáva detektívku Chloe Decker, ktorá v ňom prebudí niečo nové. Lucifer, snažiac sa pochopiť spojenie s Chloe s jeho nesmrteľnosťou, sa pripája k polícii LA ako konzultant.

Skvelým prvkom Lucifera je originálny mix postáv, z ktorých každá má jedinečnú a viacrozmernú osobnosť a ponúka niečo špeciálne, čím si fanúšikov získa. Seriál rozoberá dilemy medzi dobrom a zlom, následky rozhodnutí a divákovi pripomína, že za to, kým je, môže viniť iba seba a nemôže sa vyhovárať na diabla.

Čo sa však týka komiksov, seriál ich príbeh veľmi nekopíruje. Tvorcovia seriálu si vybrali z komiksov postavu Lucifera a vytvorili mu vlastný príbeh. Rozdiel je aj v niektorých charakterových vlastnostiach samotného Lucifera. Komiksový Lucifer by sa ľuďmi nenechal manipulovať, pričom seriálový Lucifer je empatickejší, zábavnejší a charizmatickejší.

Komiksy Lucifer sú dostupné v českom aj anglickom jazyku a ak chceš spoznať komiksovú verziu tejto postavy, Luciferove pôvodné príbehy nájdeš TU.

3. The End of the F***ing World

Tento seriál, ktorý môžeš poznať z platformy Netflix, má korene v komikse od Charlesa Forsmana. Rozpráva príbeh dvoch tínedžerov, Jamesa a Alyssy, ktorí nenávidia všetko okolo seba. James sám seba považuje za psychopata, pretože rád sleduje utrpenie iných živých tvorov a chce si vyskúšať, aké je to zabiť človeka. A práve preto si vyberie ako svoju obeť Alyssu. Alyssa sa však rozhodne, že spolu utečú preč a vďaka sérii nešťastných náhod a nových pocitov sa postupne títo dvaja začnú do seba zamilovávať.

Seriál sa stal hitom, pretože okrem hysterických a vtipných momentov sa zaoberá aj fungovaním mysle znepokojeného tínedžera v rebelskom období a tým, prečo takáto osoba koná tak, ako koná.

Ak by sme mali porovnať komiks so seriálom, každý z týchto formátov dáva divákovi/čitateľovi iný pocit. Zatiaľ čo seriál je vytvorený zábavnejším spôsobom, aby mal divák chuť sledovať epizódu za epizódou, atmosféra komiksu je skôr pochmúrnejšia. Častokrát je preto preferovaný seriál, aj keď je komiks The End of the F***ing world považovaný za coming-of-age.

2. The Boys

The Boys je anti-hrdinský seriál, ktorého predlohou je komiks od Gartha Ennisa pôvodne napísaný kvôli jeho nenávisti voči tradičnému zobrazeniu superhrdinov v komiksoch. Hlavné postavy tohto seriálu a komiksu sú preto pravým opakom toho, ako by si si hrdinov predstavoval(a). Ide o vražedných narcistov, ktorí neberú do úvahy žiadny ľudský život, okrem toho svojho. Ide o superhrdinov, ktorí žijú vo svete, kde sú ľudia so superschopnosťami úplne bežní. Hrdinovia sú vykreslení ako arogantní, skorumpovaní a sebeckí.

Seriál sa stal obľúbený kvôli dynamickej akcii, dramatickému príbehu a množstvu čierneho a drsného humoru.

Ľudia, ktorí čítali komiks aj videli seriál, preferujú väčšinou seriál, pretože komiksy obsahujú často bizarné scény s nevysvetliteľným návalom hnevu, pričom seriál tento aspekt zjemnil. Každopádne, ide o komiks, ktorý bol v dobe svojho vydania (2006) rozhodne prelomovým a zaujímavým necenzúrovaným čítaním.

Komiksy o tejto partii bizarných antihrdinov nájdeš na tomto odkaze.

1. The Walking Dead

The Walking Dead, alebo Živí mŕtvi, je snáď najznámejším seriálom, ktorý je založený na príbehu komiksu. Ak si o tejto sérii doposiaľ nepočul(a), čomu úprimne neveríme, tak sa jedná o postapokalyptický hororový zombie seriál, ktorý zožal obrovský úspech, čomu svedčí aj to, že bol dlhý až 177 epizód.

Komiksová predloha od Roberta Kirkmana má 32 častí, ktoré sú ďalej rozdelené na 193 čísel. Príbeh seriálu je veľmi podobný tomu komiksovému a oba formáty sú kvalitatívne na veľmi podobnej úrovni, a preto sa ani neodvážime vybrať, ktorý formát tejto úspešnej série je lepší. Niektorí fanúšikovia povedali, že ich viac bavilo čítať komiks, iní sa zas vyjadrili, že si viac užili seriál.

Každopádne, komiks Walking Dead má rýchly spád deja a obsahuje drsné scény a mnohí čitatelia ho pokladajú za skutočne kvalitné čítanie.

Komiksy The Walking Dead sú dostupné v českom aj anglickom jazyku.

Záver

Ktorý z týchto seriálov si ešte nevidel(a)? Alebo si fanúšikom komiksov a chceš zistiť s akými rozdielmi sa tvoje obľúbené príbehy preniesli na televíznu obrazovku? Nech už preferuješ akýkoľvek formát, každý z vyššie uvedených seriálov ponúka jedinečný príbeh, ktorý rozhodne stojí za to, aby si ho spoznal(a).

 

Mohlo by ťa zaujímať: